Hurda Krom Fiyatları

Hurda krom fiyatları, hurdacılar ve tüketiciler tarafından yakından takip edilen bir konudur. Krom hurda fiyatı iki ana faktör ile oluşturulur. Bunlar Londra Metal Borsasında belirlenen metal fiyatları ve döviz kurudur. LME ve döviz kuruna göre oluşturulan hurda paslanmaz fiyatları ise referans hurda fiyatlarını oluşturmaktadır.

Başka bir ifade ile krom işleyen atölyeler veya fabrikaların alım yaptığı krom hurda fiyatını oluşturmaktadır. Tüketici olarak hurdacılar tarafından alacağınız krom fiyatları ise bazı kriterlere bağlı olarak farklılık gösterecektir. Aynı zamanda LME ve döviz kuruna göre oluşturulan krom hurda fiyatlarının anlık olarak değişebileceği unutulmamalıdır.

            Krom Hurda Fiyatı Nasıl Belirlenir? —

Kromun hurda fiyatı, yukarı belirttiğimiz gibi LME ve döviz kuruna bağlı olarak belirlenmektedir. Fakat kromun kilosu sadece bu faktöre bağlı değildir. Hurdaların geri dönüşüm süreçlerine dahil edilme aşamalarında bazı maliyetler söz konusudur. Bu maliyetlerde kromun kg fiyatını etkileyebilmektedir.

Hurdacılar, çalıştıkları fabrika fiyatları üzerinden bu maliyetleri düşerek hurda alım satımında teklif sunmaktadır. Hurdacı firmalarına maliyet oluşturacak konular ise hurdanın bulunduğu durum, hurdanın türü ve kalitesi, konumu ve hurdanın tonajı ile ilgilidir. Ayrıca bu etkenlerin hurdacı firmalarına farklı maliyetler oluşturması, hurdacıların farklı kâr oranlarına sahip olmaları ve farklı fabrikalar ile çalışmaları alacağınız alüminyum hurda fiyatını değiştirebilir.

Hurda krom malzemenin bulunduğu durum hurda fiyatını belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Hurda krom malzemeler her zaman saf bir halde bulunmayabilir. Başka bir ifade ile kullanım alanlarında atıl duruma geçen krom hurdaları plastik, bakır, demir vb. gibi malzemeler ile birlikte kullanılmış olabilir. Bu nedenle kromun geri dönüşüm süreçlerine dahil edilebilmesi için bu malzemelerden ayrıştırılması gerekir. Buda hurda krom kilosunu etkileyici bir unsurdur.

            Hurda Paslanmaz Fiyatları / Tür – Kalite

Hurda kromun kilosu belirlenirken dikkat edilen diğer bir kriter hurdanın türü ve kalitesidir. İhtiyaçlara yönelik üretilen krom türleri farklı formlarda, saf halde veya farklı alaşımlar halinde olabilmektedir. Krom, demiri sertleştirmek için veya nikel ile birlikte demire katılarak çok daha sert bir alaşım etmek elde etmek için kullanılır. Bu alaşımlar makine parçaları, zırhlar, köprü malzemeleri ve elektrik dirençleri gibi yüksek ve sürekli dayanıklılık gerektiren bazı alanlarda kullanılır. Krom demir veya nikel alaşımlarında hurdanın içerdiği metal oranına bağlı olarak hurda krom fiyatları değişmektedir. Net olarak fiyatın belirlenmesi için hurda kromun çeşitli ekipmanlarla analiz edilerek türünün belirlenmesi gerekir.

Hurda krom türleri;

Hurda Krom 304
Hurda Krom 304 Talaşı
Hurda Krom 316
Hurda Krom 316 Talaşı
Hurda Krom 310
Hurda Krom 310 Talaşı
Hurda Krom 430
Hurda Krom 201
Hurda Krom 202

 

            Krom Hurdasının Fiyatı / Konum – Tonaj

Kromun kg fiyatı belirlenirken dikkat edilen kriterler arasında hurdanın konumu ve tonajı bulunmaktadır. Hurdacı firmaları tarafından alınan hurdaların geri dönüşüm tesislerine olan yakınlığı nakliye vb. gibi maliyetleri azaltacağı için hurda kromun kilo fiyatını etkileyebilir.

Hurdanızdan maksimum kazanç sağlamak istiyorsanız hurdanızın tonajlı olması da büyük önem taşımaktadır. Tonajlı hurda çeşitleri toplamda edilecek kâr oranı artarken bazı maliyetler azalmaktadır. Bu nedenle hurdacılar tarafından alacağınız hurda kromun birim fiyatı maksimum düzeye çıkabilir.

Hurdacı ÇAĞIR olarak sunduğumuz hurda krom fiyatları ve diğer hurda fiyatları tamamen güncel verilere göre oluşturulmaktadır. Yayımladığımız hurda fiyatları ise referans hurda fiyatlarıdır. Bu nedenle hurdanıza net fiyat teklifi almak için hurdanızın durumunu, konumu ve tonajını belirtmeniz gerekmektedir.